nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Plecak Black Diamond Dawn Patrol 32 + Avalung

2 Komentarze

Mój stary, wysłużony plecak Rossignola ma już 10 lat. Przyszedl czas, by go wymienić. Pisałem już wcześniej, czemu nie zdecyduję się na plecak z poduszkami powietrznymi ABS. W tej sytuacji dość jasny stał się wybór plecaka Avalung. Dla przypomnienia: w przypadku zasypania lawiną, technologia Avalung polega na pobieraniu tlenu z pokrywy śnieżnej wkoło zasypanej osoby i odprowadzania dwutlenku węgla z dala od głowy zasypanego. Zwiększa to istotnie szanse zasypanego na przeżycie pod lawiną nawet do kilku godzin.

zawartość plecaka

zawartość mojego starego plecaka

Drugi wymóg to pojemność plecaka. Wożę zawsze sporo sprzętu. Począwszy od łopaty, sondy, apteczki, folii NRC, poprzez ubranie takie jak kurtka-izolator, czapka, buff, a skończywszy na gadżetach jak np. na latarce czołowej, monopodzie do gopro, dodatkowym banku energii do gopro i telefonu czy nadajniku satelitarnym. Czasem dochodzi do tego czekan, raki albo większy aparat fotograficzny. Mój plecak musi być więc pojemny: trzydzieści litrów to absolutne minimum. Jeśli odchudzę taki trzydziestolitrowy plecak o zbędne rzeczy, powinien wystarczyć również do spakowania się na jedną noc – wystarczy tylko przytroczyć śpiwór, karimatę i spakować małą, półkilogramową płachtę biwakową.

image

skitury: Norwegia 2013

Kolejna cecha mojego plecaka jaka jest dla mnie bardzo istotna (obok Avalunga i dużej pojemności) – to możliwość przyczepienia do plecaka szerokich freeride’owych nart. Chcę nosić je w tzw. A-frame (rama w kształcie litery „A”), czyli równoległe ze spięciem rzepem na górze – tak jak na zdjęciu obok. Takie mocowanie jest pewne, stanowi stabilną ramę i jest przeze mnie ulubione na wszelkiego rodzaju skiturach. Ważne są wytrzymałe paski mocujące i zapięcia.

A więc podsumowując, szukałem plecaka z następującymi parametrami:

 • avalung
 • pojemność powyżej 30L
 • możliwość równoległego noszenia nart

Wszystkie te cechy spełnił plecak Black Diamond, model Dawn Patrol 32. Cena to około 850PLN. Zamówiłem go w Alpinsklep na warszawskim Mokotowie – i tu zaczęły się schody. Miał być po tygodniu – nie doszedł nawet w ciągu miesiąca. Wszystkiemu był ponoć winny polski dystrybutor Black Diamonda i tajemniczy „system” który coś źle wyświetlał. Otrzymałem solenne zapewnienia, że nikt w Polsce nie jest w stanie ściągnąć tego plecaka a oni zrobili wszystko, by specjalnie dla mnie był. Wszedłem na brytyjskiego amazona i kliknąłem „kup”. Po dziesięciu dniach plecak został dostarczony do domu.

po lewej lekko wypakowany plecak, po prawej na moich plecach, wypakowany, z przyczepionymi nartami, kaskiem i czekanem

Black Diamond Dawn 32: po lewej lekko wypakowany plecak, po prawej na moich plecach, wypakowany, z przyczepionymi nartami, kaskiem i czekanem

Po przetestowaniu mam parę uwag. Obok spełnienia wszystkich powyżej opisanych przeze mnie cech, to co podoba mi się w Dawn Partol 32, to:

 • bardzo stabilna rama, szerokie wygodne szelki
 • dwie osobne główne komory: jedna ładowana normalnie od góry – druga od pleców z szerokim dostępem do całej zawartości
 • dużo małych kieszeni: w pasie biodrowym, wewnątrz dużych kieszeni
 • wytrzymały materiał
 • fajny patent do noszenia kasku
 • miejsce na czekan

Minusy:

 • brak bocznych kieszeni
 • brak klasycznej klapy z góry pod którą można dołożyć kurtkę lub wystające przedmioty
 • nie kupujcie w Alpinsport na warszawskim Mokotowie, ani przez polskiego dystrybutora Black Diamonda – najlepiej wybrać od razu Amazon

 

2 thoughts on “Plecak Black Diamond Dawn Patrol 32 + Avalung

 1. Ja czekam na …. szumy.

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.