nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Tree-skiing: jazda w drzewach

5 Komentarzy

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w jeździe między drzewami. W gęstym lesie jeździłem kilka, może kilkanaście razy. Do części rzeczy doszedłem sam, do części słuchając ludzi bardziej doświadczonych ode mnie.

Jazda między drzewami różni się istotnie od klasycznego freeride’u. Z jednej strony jest dużo bezpieczniej jeśli chodzi o lawiny – w lesie schodzą rzadko, pokrywa jest poprzerywana drzewami, więc nawet jak coś schodzi, to jest dużo mniejsze ryzyko, że to Ty podetniesz i coś dużego zejdzie akurat na ciebie. Z drugiej strony w lesie możesz spotkać przewrócone konary, uskoki, no i coś z czym nie chcesz się w ogóle spotkać bliżej: rzecz jasna drzewa.

Jeśli więc wybierasz się między drzewa pierwszy raz – pewnie będziesz chciał to przeczytać…

2014-04-03 09.41.54

Norwegia – ujęcie z głowy: ciężko nazwać to lasem, ale te krzaki były bardzo ostre i niemiłe w kontakcie…

Garda z przodu i gogle na oczach

Jeżdżąc między drzewami jesteś narażony na uderzenia i smagnięcia gałęziami. Musisz zawsze pamiętać o rękach uniesionych trochę bardziej do góry i trzymanych trochę bardziej z przodu niż przy zwykłej jeździe. Z pewnością wcześniej czy później taka bokserska garda oszczędzi ci poważniejszych ran i otarć na twarzy. Poza tym gałęzie bywają bardzo ostre – przy jeździe w drzewach należy bezwzględnie pamiętać o goglach, aby nie stracić oka.

Jedź agresywnie

Kilka istotnych punktów dotyczących techniki jazdy między drzewami:

  • Dobrze sprawdza się jazda krótkim skrętem z zachowaniem pełnej kontroli prędkości. Ważne, aby nie jechać zbyt wolno, ale bardzo istotne aby nie nabrać prędkości, która groziłaby utratą kontroli… Zderzenie z drzewem powyżej 40 km/h – to raczej pewne kalectwo albo zejście…
  • Przyjmij postawę agresywną, wychyl się do przodu, do stoku; W agresywnej, wychylonej do przodu postawie jesteś w stanie skręcić bez planu dużo szybciej i lepiej zareagować na nieoczekiwane uskoki niż podczas relaksu na tyłach nart. Oprócz tego taka postawa zapewnia ci lepszą ochronę wiązadeł kolanowych w przypadku kraksy.
  • Jedź pewnie i zdecydowanie. Przy zachowawczej, zbyt wolnej jeździe, pryska gdzieś cały fun z jazdy w drzewach. Generalna zasada przekazywana mi przez doświadczonych tree-skierów: „jeśli między drzewami zmieszczą się czubki nart – jakoś zmieścisz się też ty” – pamiętaj o tym.
  • Plan jazdy i zakrętów: powinieneś go mieć co najmniej na 3 drzewa naprzód. Jeśli któryś skręt nie wyjdzie, bądź w ostatniej chwili okaże się, że nie możesz go wykonać – powinieneś mieć też zaplanowaną trasę rezerwową. Nigdy nie nabieraj prędkości, ani nie ryzykuj wariantu takiego w którym musisz bezwarunkowo zakręcić w danym miejscu.
Tree-skiing, Hokkaido

Tree-skiing – Hokkaido, Japonia: tam nauczyłem się jeździć w lesie pewniej i bardziej zdecydowanie

Jeśli wieje mocno – w lesie jest fajniej

Kiedy na otwartych stokach leży przewiany i zbity puch – gips, który niefajnie „chwyta” narty – warto zastanowić się nad wjazdem do lasu (jeśli jest gdzieś obok). W lesie nie ma wiatru i dzięki temu jest szansa na dużo przyjemniejsze warunki śniegowe i prawdziwy puch. Na Hokkaido nie raz zdarzało się, że po wjeździe do lasu śnieg zmieniał się istotnie na lepsze.

Nadgarstki nigdy w taśmach od kijów

To generalna zasada we freeride (ze wzg. na lawiny), która ma równie mocne zastosowanie w lesie: jeśli masz nadgarstek włożony w taśmę-pętlę w kijku, i drzewo, konar, pień „złapie” i uwięzi twój kijek, masz wtedy poważne szanse na wyrwanie ramienia ze stawu barkowego. Ponoć bardzo nieprzyjemna kontuzja. Zatem przed wjazdem do lasu bezwzględnie pamiętaj o wyjęciu nadgarstków z taśm.

5 thoughts on “Tree-skiing: jazda w drzewach

  1. No focia z Japonii – czapki z głów… tam cały czas takie warunki?

  2. TROCHE DRAMATYZUJESZ KOLEGO Z TA UTRATA OKA I STAWEM BARKOWYM, ALE BLOG OKEY.

  3. I’m curious to find out what blog platform you are utilizing?
    I’m experiencing some small security issues with my latest site and I would like to find something
    more secure. Do you have any recommendations?

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.