nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Spot Gen3: test i recenzja

10 Komentarzy

Właśnie dostałem od firmy SPOT LLC, nadajnik satelitarny SPOT GEN3. Serdeczne pozdrowienia dla SPOT LLC, i zgodnie z umową robię test urządzenia…

Do czego służy SPOT?

Spot jest odbiornikiem sygnału GPS oraz jednokierunkowym nadajnikiem satelitarnym wykorzystującym sieć satelitów Globalstar. Spot potrafi nadać do satelity Wasze położenie wraz z określonym komunikatem. Ten komunikat (określony wcześniej) zostanie następnie przekazany przez satelity do centrum operacyjnego SPOT i w zależności od jego treści w odpowiedni sposób przetworzony. Urządzenie ma możliwość nadawania następujących typów komunikatów:

GEN3_lead

  • śledzenie: Twoja pozycja zostaje po prostu zapisania na serwerach SPOT. Istnieje możliwość konfiguracji strony i śledzenia Twojej pozycji na google maps przez osoby którym wyślemy linka. (np. przez Twoją rodzinę, znajomych)
  • dwa komunikaty standardowe: Twoja pozycja wraz ze wcześniej zdefiniowanym jednym dwóch komunikatów zostanie wysłana do uprzednio zdefiniowanej listy mailingowej. (np. „Cześć, u mnie wszystko okay. Dobrej Nocy!”)
  • HELP: w momencie kiedy Twoje życie NIE jest zagrożone, ale potrzebujesz pomocy (np. złapałeś gumę, skończyło ci się paliwo, itd) – komunikat HELP wysyłany jest do uprzednio zdefiniowanej listy mailingowej (UWAGA: o komunikacie HELP nie są informowane żadne służby ratunkowe)
  • SOS: w sytuacji zagrożenia życia, informowane są służby SAR (Search & Rescue) danego kraju/obszaru na którym się znajdujemy, oraz koordynująca jednostka poszukiwawczo-ratunkowa GEOS International Emergency Response Coordination Center (IERCC). W zależności od obszaru na którym się znajdujesz, GEOS zawiadomi policję, straż przybrzeżną, ambasady, jednostki poszukiwawcze, górskie pogotowia, itd. GEOS zadzwoni również do wcześniej zdefiniowanych kontaktów aby dowiedzieć się dodatkowych szczegółów nt. Twojego wyposażenia, umiejętności, planu podróży, i innych szczegółów, które mogą pomóc jednostkom poszukiwawczym. Dlatego powinniśmy przed podróżą zapewnić, aby kontakty zdefiniowane w serwisie SPOT były aktualne.

Dla kogo jest SPOT?

Spot jest dla ludzi, których wyprawy odbywają się poza terenem na którym jest zasięg telefonów komórkowych, czyli np. pilotów, podróżników, alpinistów, rybaków, backpackersów, żeglarzy, kierowców off-road, myśliwych oraz rzecz jasna: narciarzy pozatrasowych. 🙂

W sytuacji kiedy nie ma zasięgu komórkowego, SPOT pozwala na stałą, niezawodną transmisję Twojego położenia, a także wezwanie pomocy gdy jest to konieczne.

Czy SPOT jest jedyny na rynku? Czy jest konkurencja do niego?

Nie jest jedyny. Jest konkurencja. Nazywa sie Delorme inReach. Warto przedyskutować różnice między oboma nadajnikami – bo są istotne…

SPOT GEN3

Delorme inReach SE

Simplex/Duplex SPOT jest nadajnikiem jednokierunkowym, co oznacza, że nie jest w stanie dostać potwierdzenia, że komunikat został wysłany i odebrany przez satelitę. Jeśli np. jesteśmy na skraju obszaru zasięgu satelity, albo nasz nadajnik nie jest skierowany pionowo w górę – może zdarzyć się, że sygnał nie zostanie odebrany przez satelitę. W przypadku SPOT’a nie dowiemy się o tym. Delorme inReach SE jest nadajnikiem dwukierunkowym (duplex), co oznacza, że będziemy mieć potwierdzenie, że wysłany przez nas sygnał został odebrany przez satelitę i przekazany dalej.
Baterie 4 alkaliczne litowo-jonowe paluszki odporne na niskie temperatury. Urządzenie będzie działać i wysyłać komunikaty przez kilka tygodni bez konieczności wymiany baterii. W razie potrzeby możemy zabrać ze sobą drugi komplet baterii. Wewnętrzna bateria ładowana przez ładowarkę – starcza na maksymalnie kilka dni w zależności od warunków. To niestety główny problem tego rozwiązania. Aby być pewnym działania urządzenia od którego zależy nasze życie trzeba go codziennie ładować. Często podczas podróży nie ma kontaktów i napięcia – wtedy Delorme inReach staje się nieprzydatny.
Zasięg SPOT jest obsługiwany przez flotę 40 satelitów Globalstar. Ich orbity nie pokrywają obszarów ekstremalnie wysuniętych na północ i południe. Oznacza to, że SPOT nie będzie działał na Antarktydzie, oraz na Spitsbergenie, północnej Grenlandii i południowej Patagonii. Poza tym, aby zapewnić komunikację, satelita musi znajdować się w zasięgu stacji naziemnej Globalstar. Obecnie istnieje kilka luk w rozmieszczeniu stacji naziemnych – głównie na środku oceanów oraz jedna na terytorium Indii. Dokładny zasięg opisany jest poniżej. Delorme InReach obsługiwany jest przez flotę niemal 70 satelitów Iridium obejmującą bez wyjątków 100% powierzchni kuli ziemskiej. To znacząca przewaga Delorme o ile wybieramy się w ekstremalnie północne lub południowe obszary.
Wygląd/wielkość/obsługa SPOT jest bardzo zwarty, niewielki i trywialny w obsłudze. Jest wielkości grubej puderniczki. Delorme InReach ma sporo większe rozmiary, porównywalne do pierwszych telefonów komórkowych Centertela. Do obsługi nadajnika jest stworzony dość toporny system operacyjny i kolorowy energożerny wyświetlacz.
Koszt i abonament Koszt SPOT’a w Polsce zaczyna się od około 1000 PLN, a w USA od 100 dolarów. Abonament na SPOT’a kosztuje 100-150 dolarów rocznie. Są też opcje miesięczne. Nie znalazłem Delorme w Polsce, w Stanach jest trzykrotnie droższy niż SPOT: cena zaczyna się od 300 dolarów. Abonament na Delorme zawierający śledzenie to 25 dolarów miesięcznie (nie da się go zawiesić), czyli ok. 300 dolarów rocznie. To sporo drożej niż SPOT.

Co wybieram? Cóż. Mam w ręku SPOT’a i uważam, że jest cholernie dobrym urządzeniem. Nie zdecydowałbym się na pewno na Delorme ze względu na konieczność częstego ładowania i wewnętrzną baterię, słabo odporną na niskie temperatury.

Zasięg SPOT’a

Tutaj trzeba być ostrożnym. Poniżej moja osobista specyfikacja zasięgu ze szczególnym uwzględnieniem gór i obszarów często pokrytych śniegiem.

W zasięgu: cała Europa (m.in. całe Alpy, Norwegia, Laponia, Tatry, Karpaty, Pireneje), całe kontynentalne Stany i Kanada, Alaska, Japonia, Kamczatka, duża część Chile, Islandia, część Grenlandii, Kaukaz, duża część Pamiru, Tien-Szan, Nowa Zelandia.

Poza zasięgiem: arktyczna część Kanady, Spitsbergen, Patagonia, Antarktyda, północna część Grenlandii, Himalaje, część Karakorum, część Tien-Szan i Pamiru.

spot_coverage_feb12_14

oficjalna mapa zasięgu (czerwiec 2014)

Podsumowanie

Bardzo polecam SPOT’a wszystkim narciarzom pozatrasowym. Z pewnością stanie się stałym towarzyszem moich wycieczek, co będziecie też widzieć na tym blogu…

SPOT’a kupicie i więcej o nim przeczytacie TUTAJ.

 

10 thoughts on “Spot Gen3: test i recenzja

  1. Fuck you !

  2. dlaczego jest taka różnica w cenie między USA a PL, i gdzie tTy kupiłeś

  3. A abonament na spota mona zawiesić?

  4. Dzięki za odp. A nie wiąże się to z dodatkową opłatą za reaktywacje?

  5. Jest możliwość aktywacji na jeden miesiąc? Jeśli tak to jaki to koszt?

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.