nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Trójka trójce nierówna

2 Komentarze

Uważajmy: w Tatrach TOPR ogłosił właśnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Nie mogę jednak nie zrobić małej dygresji na temat trójki, która jest dla mnie najbardziej niejasnym komunikatem spośród wszystkich. Bo o ile stopnie drugi i czwarty – są dla mnie stuprocentowo jasne i czytelne, o tyle przy trójce mam zawsze niepewność: co robić.

Czasem trójka jest taka, że przy zachowaniu dużej ostrożności, delikatnym przejeździe pojedynczo i bez obciążania pokrywy, przy dodatkowej uwadze poświęconej na obserwację gór wkoło, nawisów, slajdów itd – można działać poza trasą, szczególnie tam gdzie konsekwencje złapania przez lawinę mają spore szanse nie być śmiertelne. A czasem trójka to taka „prawie czwórka” gdzie moje umiejętności oceny się kończą i dla mnie ryzyko jest za duże (należy jasno powiedzieć: przy czwórce nie idę nigdy poza trasę). I pewnie dlatego tę trójkę bym podzielił na 3A i 3B. A która trójka jest obecnie? Nie wiem, nie jestem w górach…

Przypominam też link do aktualnego komunikatu jest tu: http://lawiny.topr.pl/

2 thoughts on “Trójka trójce nierówna

  1. Wszelkie dywagacje na temat „trójkowatości trójki” są niebezpieczne. Jesteś ratownikiem na dyżurze, doświadczonym taternikiem/grotołazem – OK ale jak jesteś turystą pieszym/narciarskim – ODPUŚĆ ! , w następny łykend góry będą w tym samym miejscu.

    • wydaje mi się, że to jest trochę jak z jazdą po autostradzie… jeden uważa, że w tych samych warunkach bezpiecznie jest 100, inny 120 a jeszcze inny 140. wiele zależy od doświadczenia i umiejętności.
      ja osobiście widziałem nie raz trójkę, przy której jazda: pojedynczo, na bezpiecznych wystawach i kątach, na wklęsłych ustabilizowanych stokach była bezpieczna. stąd właśnie moja uwaga… ale dzięki wielkie za podzielenie się opinią…

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.