nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Instruktorzy i instruktorzy

6 Komentarzy

Wróciłem właśnie z Val di Sole. Trafiłem na „Polish Days” – masa fajnych rodaków jeździła. To był spory zorganizowany wyjazd (były imprezy polskie, jacyś celebryci itd) i były też szkółki narciarstwa i sporo polskich instruktorów. Codziennie po godzinie 15 robił się mokry śnieg i spore muldy – wiadomo – jak to Włoszech w marcu. Naturalne, że ludzie gorzej sobie radzili.

Osobiście lubię takie trochę trudniejsze warunki. Lubię „wsiąść” na ogon doświadczonemu instruktorowi w niebieskiej kurtce „ITA” albo „Scuola Sci Italiana a Madonna”, który wycina muldy agresywnie, krótkim skrętem, by sprawdzić jak długo się utrzymam za nim w tempie i śladzie. Zdarza się, że nie za długo, zdarza się że jedziemy tak sobie cały stok.

Tym razem jednak byli również polscy instruktorzy… I co i rusz trafiał się instruktor oklejony naszywkami „SITN” albo „Polski Związek Narciarski”, który na muldach zwyczajnie sobie nie radził! Jeden dramatyczne wygibasy robił co chwila ratując się od gleby, inny pługował i robił stop co chwila (nie prowadząc grupy).

Sporo w życiu naoglądałem się instruktorów, którzy nie są w stanie zjechać poza trasę, czy pojechać poprawnie śmigu. Instruktorów, którzy robili swoje uprawnienia na obozach instruktorskich organizowanych przez AWF’y. Wysłuchałem *wielu* opowieści z *wielu* źródeł o takich obozach, na których chla się z egzaminatorami, a na końcu każdy kursant zdaje końcowy egzamin i dostaje uprawnienia instruktorskie. Całkiem niedawno rozmawiał ze mną instruktor bez uprawnień przewodnika, który regularnie zabiera komercyjnie grupy ludzi w góry poza trasę i twierdzi, że „daje radę bo ma instruktora”.

Jakie są przyczyny tej patoli? Czy środowisko instruktorskie jest w stanie się samo oczyścić?

6 thoughts on “Instruktorzy i instruktorzy

 1. Ha ha! Skąd ja to znam! Również jestem instruktorem. W tym sezonie nawet pokusiłem się o zabranie swojej najlepszej grupy w szwajcarskim Verbier na ostre muldy na ski roucie. Niestety instruktor instruktorowi nie równy. Niezależnie od tego czy SITN, PZN, czerwona legitymacja czy po prostu pasjonat narciarstwa!
  Pozdrawiam,
  Piotrek (Pietja) – jazdadalej.com

  • dzięki za ten wpis Piotrek! znam masę wspaniałych, profesjonalnych instruktorów! sam jesteś instruktorem – więc znasz sprawę od podszewki… co zrobić, żeby środowisko oczyścić? jak uważasz?

   • 1. W PL to jest praca sezonowa która głównie przyciąga studentów etc.
    2. Alpejskie kraje zatrudniają ludzi na etacie dlatego tam instruktor to poważne zajęcie
    3. Najlepsi w PL albo otwierają swoje biznesy albo wyrastają szybko z tego zajęcia albo gość w kurtce ITA to był polak 🙂
    4. Stawki…..
    5. Uprawnienia MENiS dość łatwo zdobyć…..
    6. Jak jeździsz w takim Val Di Sole od października do maja to w sezonie spędzasz na śniegu tyle co polski instruktor w 3

 2. Taka sytuacja ma miejsce bo:
  1. w PL to praca sezonowa. Najlepsi albo pracują za granicą albo szybko z tego wyrastają.
  2. W krajach alpejskich instruktorzy są zatrudnieni na etacie przez cały rok.
  3. Stawki w PL na wyjazdach są takie że przyciągają tylko studentów.
  4. Jak siedzisz od października do kwietnia/maja i jeździsz codziennie to nawet człowiek z drewna jest wjeżdżony.
  5. Znam wielu instruktorów którzy przeczą tej tezie, ale spotkałem też takich jak powyżej 🙂

  • jedna uwaga z mojej strony: moja notka jest trochę jednostronna – znam wielu WSPANIAŁYCH instruktorów z pasją i umiejętnościami do pozazdroszczenia… chodziło mi bardziej, co zrobić, by ci pozostali nie dostawali uprawnień

 3. Podstawowe uprawnienia naprawdę łatwo zdobyć, niezależnie od kraju – no może wyjątkiem jest Francja. Stąd różnica poziomów jest tak rozjechana. Ale jak ktoś już jest na poziomie instruktora zaowodowego/międzynarodowego to jest to gwarancja jakości.

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.