nakreche

narty, na wiele sposobów, subiektywnie

Narty mam w DNA?

2 Komentarze

Segregując ostatnio rodzinne fotki, moja mama trafiła na taką:

2014-02-21 11.52.23-1

Pierwsza osoba na nartach od lewej to nie kto inny jak mój dziadek ze strony mamy – Feliks Chentko (1910-1995). Narty wyglądają na ówczesne zjazdówki długości 160-180cm – niestety detale takie jak wiązania czy buty pozostają zamazane. Kije są długie i znając wzrost dziadka wydają się mieć przynajmniej 145cm. Nie jestem w stanie podać dokładnej daty ani miejsca zrobienia fotografii. Po innych zdjęciach dziadka oraz znajomości jego życiorysu szacuję, że był to rok 1934 – 1938 gdzieś w Tatrach.

Niejaki Roman Kordys, alpinista i miłośnik narciarstwa, wspominał w wydanej w 1925 roku książce: „Narciarstwo polskie”, że na początku XX w. Zakopane było „głuchą wsią, przez turystów zupełnie nie odwiedzaną, a same narty należały w tych czasach do przyrządów tak egzotycznych, że ukazanie się narciarza na ulicach miasta wywoływało zbiegowisko”. To zapewne tłumaczy tłumek wkoło dziadka i pozostałych narciarzy na fotce. W „narciarskim” stroju dziadka uwagę przyciąga krawat (!), kamizelka, marynarka oraz uszyte zapewne specjalnie do szusowania krótsze spodnie.

 

2 thoughts on “Narty mam w DNA?

  1. ale na zimowa pore to nie wyglada 😉

Skomentuj tutaj (pole email jest nieobowiązkowe)...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.